Ryby, ryby, rybičky...

23.06.2022

Ve středu 15. 6. se vydaly třídy III. A a III. B do přírody. Náš cíl byl Špitálský rybník za Telčí, kde na nás čekal tatínek Vojtíka ze III. A. Protože se skvěle stará o tento rybník a rybaření je jeho velkým koníčkem, naše učení venku začalo povídáním o zakládání rybníků a co je potřeba po celý rok kolem rybníka dělat. Dále jsme si prohlíželi fotografie ryb. Poznali jsme kapra, štiku, úhoře, lína, někteří i amura, candáta, sumce nebo lososa. Také jsme se zajímali, čím se ryby živí, jací jsou jejich predátoři a společně jsme si zopakovali další známé živočichy u vody. Ukázali jsme si rostliny, které jsou typické pro vodní prostředí - leknín, rákos, blatouch, kosatec žlutý nebo orobinec.

Asi největším zážitkem bylo nahození rybářských prutů. Nečekali jsme příliš dlouho a kapřík byl v podběráku. Možnost "pohladit" si rybu využila většina dětí. Zajímala nás i návnada, kterou rybáři používají při chytání ryb. Malí kapři se chytají na rohlík nebo červy, naši rybáři ze třídy použili i kuličky Boilies, na které berou i větší ryby.

Další činností byl sádrový odlitek rybičky do formy. Všem se kapřík velice povedl. Zajímavé bylo i zkoumání života u vody a ve vodě pomocí pomůcek z badatelské sady, kterou nám věnoval Kraj Vysočina. Pomocí kádinky, sítka, lupy a klíče k určování rostlin a živočichů jsme prozkoumali: larvy komárů, plankton, řasy, perloočku, buchanku i vážku.

Na závěr našeho dopoledního bádání nás pan Petrů pozval na jeho zahradu, kde vybudoval vodní nádrže. V nich jsme mohli pozorovat nádherné a vzácné ryby - karase, jesetera, ale nejvíc nás zaujal kapr koi a veslonos. Vykoukla na nás i vodní želva, které jsme dali jméno. Tímto tatínkovi Vojtíka ještě jednou velice děkujeme a těšíme se na další zajímavé povídání o vodní říši.

Mgr. M. Křenová, Mgr. B. Pátková