2. A na farmě

08.06.2022

Jaký je rozdíl mezi tzv. hobby zvířaty a zvířaty hospodářskými? Nejen odpověď na tuto otázku získaly děti z 2. A během dopoledne na rodinné farmě ve Volevčicích, kde bydlí jejich spolužák Lukáš.

Ráno jsme společně vyrazili pěšky směr Volevčice, kde na nás čekal velmi zajímavý program. Průběh celého dopoledne naplánoval Lukáš společně se svojí maminkou. Hned při vstupu na zahradu nás vítal šťastný pejsek Karla, který hned všechny s radostí olízal a poskákal. Poté jsme se vydali poznávat jednotlivá zvířátka. Začali jsme morčetem, směřovali jsme dál ke korelám a holubům, ale největší pozornost si získaly slepice. Luky neváhal hned jednu chytit a nabídnout nám, abychom si ji mohli všichni pohladit. Pokračovali jsme dál do chléva, kde je ustájený malý poník Kašpárek, na kterém už jel Luky dokonce závody. Hned vedle něj mají své obydlí ovečky. S napětím jsme se blížili k ohradníku, kde si lebedily krávy se svými telátky a všechny je zodpovědně hlídal býk Evžen. U všech zvířátek se děti dozvěděly, proč se chovají, čím se živí a jak se o ně správně starat. Lukáškův tatínek nás také seznámil s jednotlivými zemědělskými stroji, dokonce si děti mohly vlézt i do kombajnu. Rozhodně jsme se nenudili, protože Lukáš s maminkou pro nás připravili i řadu kvízových otázek a úkolů. Museli jsme například rozeznávat 6 druhů vajíček. Nikomu z nás se nepodařilo poznat malá šnečí vajíčka. Krásné dopoledne jsme zakončili pořádným obědem v podobě špekáčků. Lukášek si pro nás připravil i dárek na rozloučenou, kdy každý z nás dostal obrovskou borovicovou šišku.

Cestou domů už nám sice přestávaly únavou fungovat nohy, ale s příslibem další návštěvy ve Volevčicích jsme statečně došli až ke škole.

Mgr. A. Smejkalová a Mgr. Š. Rodová