Badatelé z 3. A zkoumají vodu

19.12.2022

Žáci 3. A se ve středu 14. prosince proměnili na malé vědce. Zkoumali totiž vlastnosti vody a vyzkoušeli celou řadu pokusů. 

Nejprve jsme si vytvořili malý koloběh vody, který budeme dlouhodobě pozorovat přímo na okně chodby v 1. patře. Poté jsme zkoumali, které látky jsou ve vodě rozpustné a které naopak ne. Překvapilo nás, jak voda pracuje s gumovými medvídky. Zahráli jsme si také na malé kreativce, kdy jsme za pomocí Skittles bonbonů pozorovali rozpouštění potravinového barviva ve vodě. Vznikly krásné obrazy. Dalším smyslem, který jsme při pozorování zapojili, byl sluch. Pouze podle sluchu jsme se snažili identifikovat, ze které sklenice s vodou se ozve nejvyšší a nejhlubší tón.

O největší zábavu a o obrovské překvapení se postaral pokus založený na propichování sáčku s vodou pastelkami. Soutěžili jsme, kolik pastelek se nám podaří do sáčku zapíchnout. Největším překvapením pro nás byl pokus s kancelářskými sponkami, které jsme házeli do sklenice s vodou. Nejprve jsme odhadovali, kolik sponek se do sklenice vejde, než úplně přeteče. Naše odhady se pohybovaly kolem 10 až 20 sponek. Nakonec jsme do sklenice naházeli neuvěřitelných 88 sponek!! Pokusy jsme si moc užili a už teď se těšíme na bádání o půdě.

Mgr. Andrea Smejkalová