Bývalý žák - současný mistr

29.09.2022

Ve druhé polovině září prožila naše škola první letošní "kulturní" akci. Nejednalo se však o výchovný koncert, divadlo či něco obdobného. Zavítal mezi nás bývalý žák Lukáš Müller. 

Lukáš se od šestnácti let věnuje cyklotrialu. Získal mnoho ocenění, reprezentoval naši zemi dokonce i v daleké Číně (Mistrovství světa Čína - Chengdu, 2019), Itálii (Světový pohár Itálie - Val di Sole, 2019, Světový pohár Itálie, Il Ciocco - Toscany, 2019). Na Mistrovství ČR v Olomouc v roce 2019 získal titul mistra ČR.

Jeho největším úspěchem je vytvoření českého rekordu ve skoku do výšky na cyklotrialovém kole - 131 cm.

Dovolila jsem si Lukáše oslovit a požádat ho zpětně o rozhovor, který vám teď nabízíme k přečtení.

Lukáši, jste bývalým žákem naší školy. Od 6. ročníku jste patřil do mé třídy. Jak vzpomínáte na léta strávená u nás ve škole?

Paní učitelko, moc jsem se těšil až Vás i kolegy po těch téměř 15ti letech uvidím. Je to již dlouhá doba a možná právě proto, jak zmiňujete ve 2. otázce, že jsem byl tichý a nenápadný, i vzpomínky jsou na tom podobně. Moc dobře si ale pamatuji třídní výlety, na které jste s námi jezdila, jste profík na cestování vlakem! :D

Jak se stalo, že z tichého a nenápadného studenta je takhle otevřený a komunikativní člověk? Souvisí to s vaším koníčkem - cyklotrialem?

Od 15ti let se v mém životě spoustu věcí změnilo. Přestěhovali jsme se do jiného bydliště, začal jsem studovat střední školu, kde jsem se poznal se současně největšími kamarády, a z fotbalu jsem postupně začal dělat cyklotrial. Částečně myslím, že souvisí, protože jsem si v tom sportu jistý. Vím, že v mém okolí asi moc lidí nedokáže to co já. Na druhou stranu jsem ale trochu i introvert. Když přijedete na mistrovství světa, najednou je všechno jinak. No, a kdybych měl například chodit na kurzy tance? Nejspíše bych byl opět tichý a nenápadný. :D

Jak jste se k cyklotrialu dostal?

Už od 11ti let jsem tento sport obdivoval, ale bohužel jsem byl z rodiny fotbalistů, a tak nebylo reálné přesvědčit rodiče o zakoupení trialového kola. Na to jsem si vydělal až na první brigádě v 16ti letech. S trialem jsem začal díky bratránkovi a strýcovi, který ho k tomu vedl. Potřebovali někoho k sobě. Na začátku nás bylo asi pět, ale po 2 letech jsem u sportu zůstal sám.

Který z úspěchů je pro vás nejvzácnější?

Nejvzácnější úspěch je pro mě asi to, že jsem se v životě našel v určitých věcech, které mě baví. Jedna z hlavních je samozřejmě cyklotrial, ale zdaleka to není jediná záliba. Zajímám se hodně o stavebnictví. Vystudoval jsem na Mendelově univerzitě v Brně Stavby na bázi dřeva, postavil jsem si svépomocí pasivní dům a hlavně jsem konečně našel přítelkyni, u které věřím, že je konečně ta pravá.

A pokud se bavíme o úspěších na kole? Sny, resp. cíle, jsem si postupně zvedal. Prvně to bylo jet na nějaké závody, pak se dostat do elitní kategorie v ČR, vyhrát titul mistra ČR, získat třeba i nějaký český rekord a zapsat se do České knihy rekordů. Všechno se to nakonec povedlo, ale reprezentovat Českou republiku v Číně bylo něco úžasného. A to považuji za jeden z největších úspěchů na kole.

Jaké je tedy vaše zaměstnání?

Abych se přiznal, při studiu jsem se vždy živil jako OSVČ. Především právě tím, co jste viděli na vystoupení. K tomu jsem ale často měl něco dalšího, většinou v oboru stavebnictví. V době covidové jsem se sám vydal na téměř 2 roky do Švýcarska, kde jsem pracoval a žil. Nyní budu studovat další zaměření na VŠE v Praze a začínám pracovat jako obchodní zástupce v energetickém odvětví.

Lukáši, kdyby mi někdo řekl, že budu při školní akci ležet na podlaze a že mě s dalšími lidmi bude přeskakovat někdo na kole, nevěřila bych. Pro mě osobně to byl zážitek, protože jsem nikdy z blízka nic takového neviděla, nezažila. A hlavní bonus? Velmi milé setkání. Děkuji za rozhovor a přeji mnoho dalších úspěchů jak v profesním, tak osobním životě.

Mgr. Klára Mikešová