Lidice a Terezín

10.06.2022

26. května se 9. A společně s 9. B vydaly na výlet do významných památek 2. světové války. Doprovázeli nás pan učitel Dušan Rodek s paní učitelkou Andreou Smejkalovou a Radkou Hadravovou. 

Někteří nebyli zrovna nadšení z brzkého vstávání, a tak si v autobuse pospali. Cesta byla velmi dlouhá a každý byl natěšený, jak asi budou Lidice s Terezínem vypadat. 

Do Lidic jsme se dostali tak za tři hodiny. Lidice jsou velice krásné místo. Prohlídka byla rozdělena na dvě skupiny. První skupina měla exkurzi v podobě prezentace a druhá skupina se přesunula do typického domku, kde tehdejší obyvatelé Lidic bydleli. Členové skupiny se rozdělili podle rolí do dvou rodin a měli za úkol sledovat rozdíly nežidovské rodinky, která bydlela v Lidicích, a židovské rodinky, která bydlela v Praze. Potom se všichni dohromady přemístili do parku, kde jsou vidět všechna významná místa tehdejších Lidic. Byla zde i známá socha dětí, které byly před vypálením vesnice odvezeny. 

Dále následovala hodinová cesta do známého Terezína. Už na cestě tam některé z nás mrazilo po zádech. Jako průvodce jsme dostali skvělého staršího pána, který věděl odpověď na každou záludnou otázku. Pán nás provedl po celém areálu Terezína a ke každému místu měl nějakou historku, kterou propojil společně s historií daného místa. Na konci programu jsme se mohli podívat na film, který trval 15 minut.

Potom jsme už museli jet domů. Cestou zpět nás zdržely kolony v Praze, které byly nekonečné. Pozitivní bylo jen to, že jsme se mohli pokochat nádherou pražského centra, někteří z nás zde byli totiž poprvé. Celá cesta trvala 4 hodiny, což bylo unavující, ale zadní část autobusu se snažila udržet energii, a tak celou cestu zpívali. Výlet byl úžasný, a tak jsme rádi, že jsme toto všechno mohli prožít.