Na stopě Evropě

08.11.2022

Kdo by nechtěl ve školním roce procestovat jednotlivé země Evropy... Určitě každý! Žákům ze 3.A se to letos (ač imaginárně) splní. V rámci celoroční hry navštíví společně se svými maskoty Bárou a Jonášem deset zemí Evropy. 

V září jsme procestovali Českou republiku a hned 1. října jsme nastoupili na palubu našeho letounu 3.A a vydali jsme se do mrazivého Švédska. Během celého měsíce jsme sbírali důležité informace o této zemi, získávali důležité záznamy do našich cestovních pasů a zodpovědně vyplňovali naši kartu správného cestovatele. Odměnou nám byl švédský den, který jsme měli naplánovaný na pátek 4. listopadu. 

Sešli jsme se v typických švédských barvách, někdo se připravil na krutou švédskou zimu teplým svetrem, čepicí či šálou. Nejprve jsme si poslechli švédskou hymnu, kterou jsme neváhali porovnat s tou naší českou. Následně jsme celý den trénovali pozdravy ve švédštině! Co by to bylo za návštěvu cizí země, aniž bychom ochutnali tamější speciality! Proto jsme si dopřáli pořádnou dávku energie v podobě typického švédského pokrmu. Ochutnali jsme tzv. Kanelbullar, což jsou skořicoví šneci! Dozvěděli jsme se také nové informace o tradiční švédské hračce, o dalarnském koníkovi. Společnými silami jsme si jednoho takového koníka poskládali. 

Na závěr dne jsme "vyrazili" na švédský rybolov. Lovili jsme podivné švédské ryby, které byly zdobené násobilkovými příklady. Z našeho pátečního výletu jsme si pořídili společnou fotografii a těšíme se na další dobrodružství! Kam to bude tentokrát? Nechme se překvapit!

Žáci 3.A a Mgr. Andrea Smejkalová