Nuda v Brně. Ani náhodou!

18.04.2023

Když se řekne Brno, mnozí z nás si vybaví stejnojmenný český film nebo kultovní Špilberk. Tato hradní dominanta, neslavné brněnské vězení se také stalo jedním z cílů naší dějepisné exkurze, kterou jsme uskutečnily 30. března 2023 pro žáky třídy 6. A, 7. B a některé žáky 7. A. Hrad Špilberk byl však naším druhým cílem.

Prvním cílem bylo muzeum Anthropos a samozřejmě mamut. Ten nezklamal, i účastníky naší dějepisné exkurze velice zaujal. Na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla mohli žáci zhlédnout originální Věstonickou Venuši, která je oceněna na jednu miliardu korun, což je neuvěřitelná částka.

Na hradě Špilberk jsme se rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina navštívila kasematy, systém temných chodeb přeměněných za vlády Josefa II. ve vězení. Pro druhou skupinu jsme vybrali prohlídkový okruh nazvaný Příběh hradu, kdy nás pan průvodce originálně seznámil s architektonickou výstavbou hradu od jeho založení do dnešní podoby.

Poslední zastávkou byl mystický a tajemný klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích, kde se přirozeně propojuje křesťanství se zbytky pohanství.

Exkurzi jsme si náramně užili. Bylo to však náročné, za ten zážitek to však stálo!

Žáci poté ve škole formou projektu zpracovali své poznatky a zážitky, které si můžete prohlédnout 25. května 2023 na Dni otevřených dveří naší školy. Všichni jste srdečně zváni.

Mgr. Smejkalová Marcela, Mgr. Hadravová Radka