Pomáháme školám k úspěchu

19.05.2023

Jak zajistit, aby si děti řídily svoje učení samy, aby byly za své učení zodpovědné. Jak zařídit, aby byl učitel tím správným "průvodcem" na cestě za poznáváním nových věcí, jak efektivně vést děti k práci a vychovat z nich respektující se bytosti. O tyto a spoustu dalších otázek a myšlenek se opírá projekt Pomáháme školám k úspěchu, jehož součástí máme tu čest již třetím rokem být.

V dubnu jsme opět dostali velkou příležitost navštívit spřátelené školy na Vysočině, a to školy v Želivu a v Dolních Dubňanech. Měli jsme možnost podívat se do otevřených hodin na prvním i druhém stupni a opět se inspirovat do naší výuky.

V polovině května jsme vyrazili s celým naším pracovním týmem do konferenčního centra v Koutech nedaleko Ledče nad Sázavou. V prostorách centra se sešlo více jak 80 učitelů z celé Vysočiny. Společně jsme pracovali zejména na reflektování našich odučených hodin, vyzkoušeli jsme si několik výukových lekcí a samozřejmě jsme znovu načerpali velké množství inspirace do naší práce. Prostor byl také věnován informatice, která je nově zaváděna již do nižších ročníků prvního stupně. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli práci s "robotickými hračkami" a zejména jejich využití ve vyučování.

Každé setkání s těmito lidmi je velmi obohacující a otevírá nám oči v tom, kam české školství po vzoru edukačně vyspělých zemí jako je Amerika či Velká Británie směřuje. Zároveň nás každá spolupráce nesmírně motivuje k tomu být lepšími učiteli a neustále v naší práci hledat ten správný smysl.

Tým PŠÚ