Příběhy našich sousedů

21.04.2022

Tohoto půlročního projektu se zúčastnili žáci 9. A a 9. B. Saša Chalačeva, Natálie Havlová, Veronika Svobodová, Tereza Ďásková a Matěj Boček. Ovšem nebýt paní učitelky Radky Hadravové, nezúčastnil by se nikdo z nich. 

Na začátku roku přišel paní učitelce tento projekt velmi zajímavý, a tak neviděla důvod, proč se do něj nezapojit. Navrhla ho ve třídách devátého ročníku, kde se jí dobrovolně přihlásilo pět členů. Její nový tým. 

Projekt byl zaměřen na 2. světovou válku. Každý tým si našel pamětníka, který tuto hroznou dobu prožil. Členové týmu s ním absolvovali několik rozhovorů a poté z poznatků zpracovali videoreportáž a prezentaci.

Tým paní učitelky si vybral pana Jana Marka ze Sedlejova. Při jeho vyprávění se deváťáci dozvěděli spoustu nových a zajímavých informací. Ale to i paní učitelka. Uvědomili si, že si musí vážit věcí, které mají dnes. 

Po těžké a časově velmi náročné práci deváťáky čekalo poslední, finální prezentování. To se konalo v Panském dvoře v Telči, kde se sešly všechny týmy z okolních škol zapojené do projektu. Na úvod nás přivítali zástupci měst Telče a Třeště. Dále nás dvě žákyně ZUŠ Telč přenesly do děje dvěma písněmi. Abych pravdu řekla, sama jsem se do doby za druhé světové války v duchu přenesla. Nejen díky písním, ale i díky jednotlivým projektům, které byly báječné.

Prezentace jednotlivých týmů se od sebe lišily, byly velmi různorodé. Někdo nám život pamětníka předvedl v divadelní formě, někdo nám jeho život ukázal ve vtipné scénce. Každý měl tři minuty na prezentování. Mezitím porota rozdávala body.

Na tým, který zastupoval naši školu, se přišli podívat, a hlavně je podpořit, také naši učitelé a pan ředitel. Prezentovali jako první. Představili pana Marka, jeho život, myšlenky a životní filosofii. Sám pan Marek, stejně jako ostatní pamětníci, se prezentace zúčastnil se svou rodinou. Pro všechny zúčastněné to byly velmi silné okamžiky.

Tým reprezentující naši školu získal čtvrté místo. Ale krásné čtvrté místo. Všichni jsou na ně velmi pyšní - paní učitelka, jejich rodiny, pan ředitel a učitelé z naší školy, já. Dali si spoustu práce s projektem, a i když s ním byly občas problémy, dotáhli ho dokonce. Jejich zpracování na mě velmi zapůsobilo. A určitě nejsem jediná.

Velký dík patří paní učitelce, že do tohoto projektu šla. A velká poklona patří Saše, Matějovi, Terce, Natce a Verče. Odvedli jste neskutečně skvělou práci. A pro nás je to ta nejlepší práce ze všech.

Adéla Burianová, 9. A