Vánoce jako z pohádky

05.12.2023

Přáli jste si někdy strávit Vánoce na zámku? Nám se to ve čtvrtek 30. 11. a v pátek 1. 12. povedlo. Navštívili jsme totiž telčský zámek, konkrétně prostory bytu posledních majitelů. Ovšem pokud si myslíte, že šlo o klasickou prohlídku s průvodcem, jste na omylu.

Hned ve vstupní části jsme obdivovali krásný vánoční stromeček. V každé místnosti, kterou jsme navštívili, na nás čekalo milé překvapení – prohlídka zámku byla doplněna o vánoční koledy, které zazpívaly děti z telčského folklorního souboru Kvítek. Řada zpěváků navštěvuje i naši školu, takže tréma byla určitě na místě.

Díky průvodcům jsme se seznámili s hraběnkou Markétou, která byla vášnivou sportovkyní, což potěšilo i fanoušky a hráče hokeje, protože právě ona je zakladatelkou místního hokejového klubu. Dozvěděli jsme se, co měli poslední majitelé zámku ke štědrovečerní večeři, prohlédli jsme si dárky, které nacházeli pod stromečkem… Úžasnou vánoční atmosféru dokreslovala vůně perníčků, které napekly šikovné cukrářky ze Studnic.

Vánoční výzdoba zámku byla doslova dechberoucí. Navíc při pohledu z okna nám bílá sněhová peřina připomněla, že je tady skutečně ta pravá zima! Vaříme, že si všichni návštěvníci odnášeli krásný pocit a zároveň se příjemně naladili na příchod nejkrásnějších svátků v roce – Vánoc.

Mgr. Andrea Smejkalová