Včelí svět

25.04.2024

Pilní jako včeličky – toto přirovnání se dá použít i na naše žáky tříd 2. A, 2. B a 3. A. Včely jsou teď díky chladnému období spíše zalezlé v teple svých úlů, tak jsme se na ně jeli podívat do Hulic poblíž Trhového Štěpánova, kde se nachází interaktivní expozice ze života včelstva.

Žáci měli ochutnávku medu, získali mnoho zajímavých informací, např. kdo patří do včelí rodiny, na čem včely celý den pilně pracují, jaká je stavba jejich těla, že není včela jako včela, dále získali povědomí o včelím vývoji od vajíčka až po různé pracovní pozice. Dozvěděli se, jak vzniká med a jak s ním máme zacházet a poznali i jiné včelí produkty.

Naučili se, jak se ke včelám mají chovat, jak to vypadá ve včelím úlu, dokonce si mohli vyzkoušet některé včelařské pomůcky. Žáci si poslechli různé včelí zvuky, zkusili se pomocí čichu dostat do správného úlu, zhlédli naučný film a vyrobili si svíčku z včelího vosku. Na závěr si ještě prohlédli opravdový úl a bylinkovou zahrádku – pastvu pro včely. Celá návštěva byla navíc provoněná sladkou medovou vůní.

Mgr. Eva Kudrnová